  • T550B256M050AT4250
T550B256M050AT4250
advertisement
Manufacturer No:
T550B256M050AT4250
HK JDW NO:
417-T550B256M050AT4250
Purchasing and Inquiry
T550B256M050AT4250 Overview
In this part, the ripple current is 1.275A.For optimum efficiency, keep the ESR (Equivalent Series Resistance) at 170mOhm.9.4μA is supported by it.With a capacitance of 25μF, it operates.It operates with the voltage - rated DC of 50V to ensure its reliability.This device operates on a voltage of -55°C~105°C Volts AC rated.
T550B256M050AT4250 Features
1.275A ripple current
a 170mOhm ESR (Equivalent Series Resistance)
a leakage current of 9.4μA
with a capacitance of 25μF
the voltage - rated DC of 50V
an AC voltage of -55°C~105°C
T550B256M050AT4250 Applications
There are a lot of KEMET T550B256M050AT4250 applications of tantalum polymer capacitors.
Step5Bar-code shipping tag
T550B256M050AT4250
  • Factory Lead Time
    24 Weeks
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Size / Dimension
    0.281Diax0.641L 7.14mmx16.28mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Capacitance
    25μF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Packing Method
    Tray
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    170mOhm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Lead Diameter
    640 μm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    9.4μA
  • Ripple Current
    1.275A
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Dissipation Factor
    5 %
  • Manufacturer Size Code
    B
  • Diameter
    7.92mm
  • Length
    16.28mm