  • T550B256M050AT4251
T550B256M050AT4251
advertisement
Manufacturer No:
T550B256M050AT4251
HK JDW NO:
417-T550B256M050AT4251
Purchasing and Inquiry
T550B256M050AT4251 Overview
The part's ripple current is measured to be 1.275A.For optimum efficiency, ESR should be kept at 170mOhm.The leakage current is 9.4μA.Capacitance is 25μF, so it operates with no capacitance.In order to ensure reliability, it operates at a voltage of 50V.An AC voltage of -55°C~105°C powers it.
T550B256M050AT4251 Features
1.275A ripple current
a 170mOhm ESR (Equivalent Series Resistance)
a leakage current of 9.4μA
with a capacitance of 25μF
the voltage - rated DC of 50V
an AC voltage of -55°C~105°C
T550B256M050AT4251 Applications
There are a lot of KEMET T550B256M050AT4251 applications of tantalum polymer capacitors.
Step5Bar-code shipping tag
T550B256M050AT4251
  • Factory Lead Time
    24 Weeks
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Size / Dimension
    0.281Diax0.641L 7.14mmx16.28mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Capacitance
    25μF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Packing Method
    Tray
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    170mOhm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    9.4μA
  • Ripple Current
    1.275A
  • Dissipation Factor
    5 %
  • Diameter
    7.09mm
  • Length
    16.28mm