  • T550B396K060AH
T550B396K060AH
advertisement
Manufacturer No:
T550B396K060AH
HK JDW NO:
417-T550B396K060AH
Purchasing and Inquiry
T550B396K060AH Overview
Measured ripple current for the part is 1.31A.For optimum efficiency, keep the ESR (Equivalent Series Resistance) at 160mOhm.In this case, it supports a leakage current of 17.6μA.It operates with the capacitance of 39μF.Hence, it must operate with a voltage rated DC of 60V.There is a voltage of -55°C~105°C on the AC rated power supply.
T550B396K060AH Features
1.31A ripple current
a 160mOhm ESR (Equivalent Series Resistance)
a leakage current of 17.6μA
with a capacitance of 39μF
the voltage - rated DC of 60V
an AC voltage of -55°C~105°C
T550B396K060AH Applications
There are a lot of KEMET T550B396K060AH applications of tantalum polymer capacitors.
Step5Bar-code shipping tag
T550B396K060AH
  • Factory Lead Time
    19 Weeks
    Axial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Size / Dimension
    0.281Diax0.641L 7.14mmx16.28mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Feature
    General Purpose
  • Pbfree Code
    no
    Hermetically Sealed
  • HTS Code
  • Capacitance
    39μF
  • Voltage - Rated DC
    60V
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    160mOhm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    17.6μA
  • Ripple Current
    1.31A
  • Dissipation Factor
    5 %
  • Diameter
    7.09mm
  • Length
    16.28mm