  • T550B396M060AT
T550B396M060AT
advertisement
Manufacturer No:
T550B396M060AT
HK JDW NO:
417-T550B396M060AT
Package:
Axial
Datasheet:
T550B396M060AT
Purchasing and Inquiry
T550B396M060AT Overview
In this part, the ripple current is 1.31A.A high standard of efficiency requires a 160mOhm ESR (Equivalent Series Resistance).17.6μA is supported by it.With 39μF capacitance, it operates.A voltage-rated DC of 60V ensures its reliability.Powered by a voltage of -55°C~105°C, it is powered by AC power.
T550B396M060AT Features
1.31A ripple current
a 160mOhm ESR (Equivalent Series Resistance)
a leakage current of 17.6μA
with a capacitance of 39μF
the voltage - rated DC of 60V
an AC voltage of -55°C~105°C
T550B396M060AT Applications
There are a lot of KEMET T550B396M060AT applications of tantalum polymer capacitors.
Step5Bar-code shipping tag
T550B396M060AT
  • Factory Lead Time
    21 Weeks
    Axial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Size / Dimension
    0.281Diax0.641L 7.14mmx16.28mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Feature
    General Purpose
  • Pbfree Code
    yes
    Hermetically Sealed
  • HTS Code
  • Capacitance
    39μF
  • Voltage - Rated DC
    60V
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    160mOhm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    17.6μA
  • Ripple Current
    1.31A
  • Dissipation Factor
    5 %
  • Diameter
    7.09mm
  • Length
    16.28mm