  • T550B406M030AT4250
T550B406M030AT4250
advertisement
Manufacturer No:
T550B406M030AT4250
HK JDW NO:
417-T550B406M030AT4250
Purchasing and Inquiry
T550B406M030AT4250 Overview
Ripple current is measured to be 1.275A for the part.In order for ESR (Equivalent Series Resistance) to be as high as possible, it must remain at 170mOhm.The leakage current is 9μA.It operates with the capacitance of 40μF.In order to ensure reliability, it operates at a voltage of 30V.Voltage - Rated AC is -55°C~105°CV.
T550B406M030AT4250 Features
1.275A ripple current
a 170mOhm ESR (Equivalent Series Resistance)
a leakage current of 9μA
with a capacitance of 40μF
the voltage - rated DC of 30V
an AC voltage of -55°C~105°C
T550B406M030AT4250 Applications
There are a lot of KEMET T550B406M030AT4250 applications of tantalum polymer capacitors.
Step5Bar-code shipping tag
T550B406M030AT4250
  • Factory Lead Time
    24 Weeks
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Size / Dimension
    0.281Diax0.641L 7.14mmx16.28mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Capacitance
    40μF
  • Voltage - Rated DC
    30V
  • Packing Method
    Tray
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    170mOhm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    9μA
  • Ripple Current
    1.275A
  • Dissipation Factor
    5 %
  • Diameter
    7.92mm
  • Length
    16.28mm