  • T550B406M030AT4251
T550B406M030AT4251
advertisement
Manufacturer No:
T550B406M030AT4251
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-T550B406M030AT4251
Package:
Axial
Purchasing and Inquiry
T550B406M030AT4251 Overview
It is measured that the ripple current of the part is 1.275A.In order to maintain high efficiency, the ESR (Equivalent Series Resistance) should remain at 170mOhm.Supports leakage currents of 9μA.40μF is the capacitance of the device.The voltage rating of the DC is 30V to ensure reliability.This device operates on a voltage of -55°C~105°C Volts AC rated.
T550B406M030AT4251 Features
1.275A ripple current
a 170mOhm ESR (Equivalent Series Resistance)
a leakage current of 9μA
with a capacitance of 40μF
the voltage - rated DC of 30V
an AC voltage of -55°C~105°C
T550B406M030AT4251 Applications
There are a lot of KEMET T550B406M030AT4251 applications of tantalum polymer capacitors.
  • Notebook
  • Smart phone
  • Power supplies
  • LCD TV
  • Tablets
Step5Bar-code shipping tag
T550B406M030AT4251
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    24 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Axial
  • Dielectric Material
    TANTALUM (SOLID POLYMER)
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2016
  • Series
    T550
  • Size / Dimension
    0.281Diax0.641L 7.14mmx16.28mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Feature
    General Purpose
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Hermetically Sealed
  • Capacitance
    40μF
  • Voltage - Rated DC
    30V
  • Packing Method
    Tray
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    170mOhm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Lead Diameter
    640 μm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    9μA
  • Ripple Current
    1.275A
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Dissipation Factor
    5 %
  • Manufacturer Size Code
    B
  • Diameter
    7.92mm
  • Length
    16.28mm