  • T550B567M010AT4250
T550B567M010AT4250
advertisement
Manufacturer No:
T550B567M010AT4250
HK JDW NO:
417-T550B567M010AT4250
Purchasing and Inquiry
T550B567M010AT4250 Overview
The ripple current for this part is 1.75A.A high standard of efficiency requires a 90mOhm ESR (Equivalent Series Resistance).It is capable of supporting leakage currents of 42μA.The capacitance is 560μF when it operates.The voltage rating of the DC is 10V to ensure reliability.This device operates on a voltage of -55°C~105°C Volts AC rated.
T550B567M010AT4250 Features
1.75A ripple current
a 90mOhm ESR (Equivalent Series Resistance)
a leakage current of 42μA
with a capacitance of 560μF
the voltage - rated DC of 10V
an AC voltage of -55°C~105°C
T550B567M010AT4250 Applications
There are a lot of KEMET T550B567M010AT4250 applications of tantalum polymer capacitors.
Step5Bar-code shipping tag
T550B567M010AT4250
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Size / Dimension
    0.281Diax0.641L 7.14mmx16.28mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Capacitance
    560μF
  • Voltage - Rated DC
    10V
  • Packing Method
    Tray
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    90mOhm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Lead Diameter
    640 μm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    42μA
  • Ripple Current
    1.75A
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Dissipation Factor
    5 %
  • Manufacturer Size Code
    B
  • Diameter
    7.92mm
  • Length
    16.28mm