  • T550B686K030AT4251
T550B686K030AT4251
advertisement
Manufacturer No:
T550B686K030AT4251
HK JDW NO:
417-T550B686K030AT4251
Purchasing and Inquiry
T550B686K030AT4251 Overview
The part's ripple current is measured to be 1.4A.A high standard of efficiency requires a 140mOhm ESR (Equivalent Series Resistance).It is capable of supporting leakage currents of 15.3μA.This device operates with a capacitance of 68μF.It operates with the voltage - rated DC of 30V to ensure its reliability.There is a voltage of -55°C~105°C on the AC rated power supply.
T550B686K030AT4251 Features
1.4A ripple current
a 140mOhm ESR (Equivalent Series Resistance)
a leakage current of 15.3μA
with a capacitance of 68μF
the voltage - rated DC of 30V
an AC voltage of -55°C~105°C
T550B686K030AT4251 Applications
There are a lot of KEMET T550B686K030AT4251 applications of tantalum polymer capacitors.
Step5Bar-code shipping tag
T550B686K030AT4251
  • Factory Lead Time
    21 Weeks
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Size / Dimension
    0.281Diax0.641L 7.14mmx16.28mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Capacitance
    68μF
  • Voltage - Rated DC
    30V
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    140mOhm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    15.3μA
  • Ripple Current
    1.4A
  • Dissipation Factor
    5 %
  • Diameter
    7.92mm
  • Length
    16.28mm