  • T550B706K015AH4250
T550B706K015AH4250
advertisement
Manufacturer No:
T550B706K015AH4250
HK JDW NO:
417-T550B706K015AH4250
Purchasing and Inquiry
T550B706K015AH4250 Overview
The ripple current for this part is 1.4A.In order for ESR (Equivalent Series Resistance) to be as high as possible, it must remain at 140mOhm.Supports leakage currents of 7.9μA.Capacitance is 70μF, so it operates with no capacitance.As a result, the voltage - rated DC of 15V is used to ensure its reliability.There is a voltage rating of -55°C~105°Cv - Rated AC.
T550B706K015AH4250 Features
1.4A ripple current
a 140mOhm ESR (Equivalent Series Resistance)
a leakage current of 7.9μA
with a capacitance of 70μF
the voltage - rated DC of 15V
an AC voltage of -55°C~105°C
T550B706K015AH4250 Applications
There are a lot of KEMET T550B706K015AH4250 applications of tantalum polymer capacitors.
Step5Bar-code shipping tag
T550B706K015AH4250
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Size / Dimension
    0.281Diax0.641L 7.14mmx16.28mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Capacitance
    70μF
  • Voltage - Rated DC
    15V
  • Packing Method
    Tray
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    140mOhm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Lead Diameter
    640 μm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    7.9μA
  • Ripple Current
    1.4A
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Dissipation Factor
    5 %
  • Manufacturer Size Code
    B
  • Diameter
    7.92mm
  • Length
    16.28mm