  • T550B756K075AH4252
T550B756K075AH4252
advertisement
Manufacturer No:
T550B756K075AH4252
HK JDW NO:
417-T550B756K075AH4252
Purchasing and Inquiry
T550B756K075AH4252 Overview
For high efficiency, you should maintain the 110mOhm @ 100kHz ESR (Equivalent Series Resistance).With 75μF capacitance, it operates.Voltage - Rated AC is -55°C~105°CV.This voltage - Rated at 75V - allows the device to be highly efficient.
T550B756K075AH4252 Features
a 110mOhm @ 100kHz ESR (Equivalent Series Resistance)
with a capacitance of 75μF
an AC voltage of -55°C~105°C
the voltage rating of 75V
T550B756K075AH4252 Applications
There are a lot of KEMET T550B756K075AH4252 applications of tantalum polymer capacitors.
Step5Bar-code shipping tag
T550B756K075AH4252
  • Factory Lead Time
    22 Weeks
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Size / Dimension
    0.279Diax0.650L 7.09mmx16.51mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Feature
    General Purpose
  • Pbfree Code
    no
    Hermetically Sealed
  • Voltage - Rated
    75V
  • HTS Code
  • Capacitance
    75μF
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    110mOhm @ 100kHz
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C