  • T551B107M050AH
T551B107M050AH
advertisement
Manufacturer No:
T551B107M050AH
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-T551B107M050AH
Package:
Axial, Can
Datasheet:
T551B107M050AH
Purchasing and Inquiry
T551B107M050AH Overview
In order to maintain high efficiency, the ESR (Equivalent Series Resistance) should remain at 130mOhm @ 100kHz.A 100μF capacitance is used to operate it.A voltage of -55°C~125°C is used to power the device.High efficiency is achieved with a voltage rating of 50V.
T551B107M050AH Features
a 130mOhm @ 100kHz ESR (Equivalent Series Resistance)
with a capacitance of 100μF
an AC voltage of -55°C~125°C
the voltage rating of 50V
T551B107M050AH Applications
There are a lot of KEMET T551B107M050AH applications of tantalum polymer capacitors.
  • Power supplies
  • Smart phone
  • Tablets
  • LCD TV
  • Notebook
Step5Bar-code shipping tag
T551B107M050AH
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Hermetically Sealed
  • Voltage - Rated
    50V
  • HTS Code
  • Capacitance
    100μF
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    130mOhm @ 100kHz
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 85°C
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Manufacturer Size Code
    B
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Axial, Can
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2014
  • Series
    T551
  • Size / Dimension
    0.312Diax0.641L 7.92mmx16.28mm
  • Tolerance
    ±20%