  • T551B396K060AH
T551B396K060AH
advertisement
Manufacturer No:
T551B396K060AH
HK JDW NO:
417-T551B396K060AH
Package:
Axial, Can
Datasheet:
T551B396K060AH
Purchasing and Inquiry
T551B396K060AH Overview
ESRs (Equivalent Series Resistances) ought to be kept at 160mOhm @ 100kHz for high efficiency.Capacitance is 39μF when it operates.A voltage of -55°C~125°C is used to power the device.With a voltage of 60V, high efficiency is possible.
T551B396K060AH Features
a 160mOhm @ 100kHz ESR (Equivalent Series Resistance)
with a capacitance of 39μF
an AC voltage of -55°C~125°C
the voltage rating of 60V
T551B396K060AH Applications
There are a lot of KEMET T551B396K060AH applications of tantalum polymer capacitors.
Step5Bar-code shipping tag
T551B396K060AH
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Size / Dimension
    0.312Diax0.641L 7.92mmx16.28mm
  • Tolerance
    ±10%
    1 (Unlimited)
  • ECCN Code
    EAR99
  • Voltage - Rated
    60V
  • HTS Code
  • Capacitance
    39μF
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    160mOhm @ 100kHz
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 85°C