  • T551B506K025AH
T551B506K025AH
advertisement
Manufacturer No:
T551B506K025AH
HK JDW NO:
417-T551B506K025AH
Package:
Axial, Can
Datasheet:
T551B506K025AH
Purchasing and Inquiry
T551B506K025AH Overview
In order for ESR (Equivalent Series Resistance) to be as high as possible, it must remain at 170mOhm @ 100kHz.The capacitance is 50μF when it operates.Powered by -55°C~125°C. Rated AC voltage.This voltage - Rated at 25V - allows the device to be highly efficient.
T551B506K025AH Features
a 170mOhm @ 100kHz ESR (Equivalent Series Resistance)
with a capacitance of 50μF
an AC voltage of -55°C~125°C
the voltage rating of 25V
T551B506K025AH Applications
There are a lot of KEMET T551B506K025AH applications of tantalum polymer capacitors.
Step5Bar-code shipping tag
T551B506K025AH
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Size / Dimension
    0.312Diax0.641L 7.92mmx16.28mm
  • Tolerance
    ±10%
    1 (Unlimited)
  • ECCN Code
    EAR99
  • Voltage - Rated
    25V
  • HTS Code
  • Capacitance
    50μF
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    170mOhm @ 100kHz
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 85°C