  • T551B827M006AH
T551B827M006AH
advertisement
Manufacturer No:
T551B827M006AH
HK JDW NO:
417-T551B827M006AH
Package:
Axial, Can
Datasheet:
T551B827M006AH
Purchasing and Inquiry
T551B827M006AH Overview
For optimum efficiency, ESR should be kept at 90mOhm @ 100kHz.With 820μF capacitance, it operates.This device operates on a voltage of -55°C~125°C Volts AC rated.It is possible to achieve high efficiency with a voltage - Rated at 6.3V.
T551B827M006AH Features
a 90mOhm @ 100kHz ESR (Equivalent Series Resistance)
with a capacitance of 820μF
an AC voltage of -55°C~125°C
the voltage rating of 6.3V
T551B827M006AH Applications
There are a lot of KEMET T551B827M006AH applications of tantalum polymer capacitors.
Step5Bar-code shipping tag
T551B827M006AH
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Size / Dimension
    0.312Diax0.641L 7.92mmx16.28mm
  • Tolerance
    ±20%
    1 (Unlimited)
  • ECCN Code
    EAR99
  • Voltage - Rated
    6.3V
  • HTS Code
  • Capacitance
    820μF
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    90mOhm @ 100kHz
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 85°C