  • T555B107K010AH
T555B107K010AH
advertisement
Manufacturer No:
T555B107K010AH
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-T555B107K010AH
Package:
Nonstandard
Purchasing and Inquiry
T555B107K010AH Overview
For optimum efficiency, ESR should be kept at 140mOhm @ 100kHz.A 100μF capacitance is used to operate it.There is a voltage rating of -55°C~105°Cv - Rated AC.10V voltage allows for high efficiency.This machine can operate at a maximum height of [0.378 9.60mm°C] when seated.
T555B107K010AH Features
a 140mOhm @ 100kHz ESR (Equivalent Series Resistance)
with a capacitance of 100μF
an AC voltage of -55°C~105°C
the voltage rating of 10V
T555B107K010AH Applications
There are a lot of KEMET T555B107K010AH applications of tantalum polymer capacitors.
  • Smart phone
  • Power supplies
  • Notebook
  • Tablets
  • LCD TV
Step5Bar-code shipping tag
T555B107K010AH
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    19 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    Nonstandard
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    T555
  • Size / Dimension
    0.965Lx0.335W 24.50mmx8.50mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Feature
    General Purpose
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Type
    Hermetically Sealed
  • Voltage - Rated
    10V
  • Capacitance
    100μF
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    140mOhm @ 100kHz
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Manufacturer Size Code
    B
  • Height Seated (Max)
    0.378 9.60mm