  • T555B187M010AH
T555B187M010AH
advertisement
Manufacturer No:
T555B187M010AH
HK JDW NO:
417-T555B187M010AH
Purchasing and Inquiry
T555B187M010AH Overview
For high efficiency, you should maintain the 110mOhm @ 100kHz ESR (Equivalent Series Resistance).Capacitance 180μF governs its operation.Powered by -55°C~105°C. Rated AC voltage.This voltage - Rated at 10V - allows the device to be highly efficient.Its maximum height seated of 0.378 9.60mm°C enables stable operation.
T555B187M010AH Features
a 110mOhm @ 100kHz ESR (Equivalent Series Resistance)
with a capacitance of 180μF
an AC voltage of -55°C~105°C
the voltage rating of 10V
T555B187M010AH Applications
There are a lot of KEMET T555B187M010AH applications of tantalum polymer capacitors.
Step5Bar-code shipping tag
T555B187M010AH
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Size / Dimension
    0.965Lx0.335W 24.50mmx8.50mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Voltage - Rated
    10V
  • Capacitance
    180μF
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    110mOhm @ 100kHz
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Height Seated (Max)
    0.378 9.60mm