  • T556B147K006AT
T556B147K006AT
advertisement
Manufacturer No:
T556B147K006AT
HK JDW NO:
417-T556B147K006AT
Package:
Nonstandard
Datasheet:
T556B147K006AT
Purchasing and Inquiry
T556B147K006AT Overview
A high efficiency is achieved by maintaining the ESR (Equivalent Series Resistance) at 120mOhm @ 100kHz.Capacitance is 140μF, so it operates with no capacitance.An AC voltage of -55°C~125°C powers it.A voltage rating of 6.3V allows for high efficiency.Operating at [0.378 9.60mm°C]°C seated height makes it stable.
T556B147K006AT Features
a 120mOhm @ 100kHz ESR (Equivalent Series Resistance)
with a capacitance of 140μF
an AC voltage of -55°C~125°C
the voltage rating of 6.3V
T556B147K006AT Applications
There are a lot of KEMET T556B147K006AT applications of tantalum polymer capacitors.
Step5Bar-code shipping tag
T556B147K006AT
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Size / Dimension
    0.965Lx0.335W 24.50mmx8.50mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Voltage - Rated
    6.3V
  • Capacitance
    140μF
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    120mOhm @ 100kHz
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Height Seated (Max)
    0.378 9.60mm