  • T556B396K060AT
T556B396K060AT
advertisement
Manufacturer No:
T556B396K060AT
HK JDW NO:
417-T556B396K060AT
Package:
Nonstandard
Datasheet:
T556B396K060AT
Purchasing and Inquiry
T556B396K060AT Overview
The ESR (Equivalent Series Resistance) should be maintained at 160mOhm @ 100kHz for high efficiency.It operates with the capacitance of 39μF.The voltage is -55°C~125°C - Rated AC power.With a voltage of 60V, high efficiency is possible.In the seated position, it has a maximum height of 0.378 9.60mm°C, so it is stable under all conditions.
T556B396K060AT Features
a 160mOhm @ 100kHz ESR (Equivalent Series Resistance)
with a capacitance of 39μF
an AC voltage of -55°C~125°C
the voltage rating of 60V
T556B396K060AT Applications
There are a lot of KEMET T556B396K060AT applications of tantalum polymer capacitors.
Step5Bar-code shipping tag
T556B396K060AT
  • Voltage - Rated
    60V
  • Capacitance
    39μF
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    160mOhm @ 100kHz
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Height Seated (Max)
    0.378 9.60mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Size / Dimension
    0.965Lx0.335W 24.50mmx8.50mm
  • Tolerance
    ±10%