  • T556B687K008AH
T556B687K008AH
advertisement
Manufacturer No:
T556B687K008AH
HK JDW NO:
417-T556B687K008AH
Purchasing and Inquiry
T556B687K008AH Overview
A high standard of efficiency requires a 90mOhm @ 100kHz ESR (Equivalent Series Resistance).Capacitance is 680μF when it operates.Voltage - Rated AC is -55°C~125°CV.It is possible to achieve high efficiency with a voltage - Rated at 8V.Operating at [0.378 9.60mm°C]°C seated height makes it stable.
T556B687K008AH Features
a 90mOhm @ 100kHz ESR (Equivalent Series Resistance)
with a capacitance of 680μF
an AC voltage of -55°C~125°C
the voltage rating of 8V
T556B687K008AH Applications
There are a lot of KEMET T556B687K008AH applications of tantalum polymer capacitors.
Step5Bar-code shipping tag
T556B687K008AH
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Size / Dimension
    0.965Lx0.335W 24.50mmx8.50mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Voltage - Rated
    8V
  • Capacitance
    680μF
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    90mOhm @ 100kHz
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Height Seated (Max)
    0.378 9.60mm