  • T556B687M008AH
T556B687M008AH
advertisement
Manufacturer No:
T556B687M008AH
HK JDW NO:
417-T556B687M008AH
Purchasing and Inquiry
T556B687M008AH Overview
For optimum efficiency, ESR should be kept at 90mOhm @ 100kHz.With 680μF capacitance, it operates.Powered by a voltage of -55°C~125°C, it is powered by AC power.High efficiency is achieved with a voltage rating of 8V.The product has a maximum height seated of 0.378 9.60mm°C which makes it stable to operate.
T556B687M008AH Features
a 90mOhm @ 100kHz ESR (Equivalent Series Resistance)
with a capacitance of 680μF
an AC voltage of -55°C~125°C
the voltage rating of 8V
T556B687M008AH Applications
There are a lot of KEMET T556B687M008AH applications of tantalum polymer capacitors.
Step5Bar-code shipping tag
T556B687M008AH
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Size / Dimension
    0.965Lx0.335W 24.50mmx8.50mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Voltage - Rated
    8V
  • Capacitance
    680μF
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    90mOhm @ 100kHz
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Height Seated (Max)
    0.378 9.60mm