  • T55A106M6R3C0200
T55A106M6R3C0200
advertisement
Manufacturer No:
T55A106M6R3C0200
Manufacturer:
Vishay Sprague
HK JDW NO:
874-T55A106M6R3C0200
Package:
1206 (3216 Metric)
Datasheet:
T55A106M6R3C0200
Purchasing and Inquiry
T55A106M6R3C0200 Overview
It is measured that the ripple current of the part is 620mA.In order for ESR (Equivalent Series Resistance) to be as high as possible, it must remain at 200mOhm @ 100kHz.In this case, it supports a leakage current of 6.3μA.The capacitance is 10μF when it operates.In order to ensure reliability, it operates at a voltage of 6.3V.Powered by -55°C~105°C. Rated AC voltage.It is possible to achieve high efficiency with a voltage - Rated at 6.3V.The product has a maximum height seated of 0.071 1.80mm°C which makes it stable to operate.
T55A106M6R3C0200 Features
620mA ripple current
a 200mOhm @ 100kHz ESR (Equivalent Series Resistance)
a leakage current of 6.3μA
with a capacitance of 10μF
the voltage - rated DC of 6.3V
an AC voltage of -55°C~105°C
the voltage rating of 6.3V
T55A106M6R3C0200 Applications
There are a lot of Vishay Sprague T55A106M6R3C0200 applications of tantalum polymer capacitors.
  • Tablets
  • Power supplies
  • Smart phone
  • LCD TV
  • Notebook
Step5Bar-code shipping tag
T55A106M6R3C0200
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Mount
    PCB, Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    1206 (3216 Metric)
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    vPolyTan™ T55
  • Size / Dimension
    0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Feature
    General Purpose
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Termination
    SMD/SMT
  • Type
    Molded
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Voltage - Rated
    6.3V
  • Capacitance
    10μF
  • Voltage - Rated DC
    6.3V
  • Case Code (Metric)
    3216
  • Case Code (Imperial)
    1206
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    200mOhm @ 100kHz
  • Leakage Current
    6.3μA
  • Ripple Current
    620mA
  • Dissipation Factor
    10 %
  • Manufacturer Size Code
    A
  • Height
    1.6mm
  • Height Seated (Max)
    0.071 1.80mm
  • Length
    3.2mm
  • Width
    1.6002mm