  • T55A156M6R3C0200
T55A156M6R3C0200
advertisement
Manufacturer No:
T55A156M6R3C0200
HK JDW NO:
874-T55A156M6R3C0200
Package:
1206 (3216 Metric)
Datasheet:
T55A156M6R3C0200
Purchasing and Inquiry
T55A156M6R3C0200 Overview
The ripple current for this part is 620mA.For optimum efficiency, keep the ESR (Equivalent Series Resistance) at 200mOhm @ 100kHz.Leakage current 9.4μA is supported.This device operates with a capacitance of 15μF.In order to ensure reliability, it operates at a voltage of 6.3V.This device operates on a voltage of -55°C~105°C Volts AC rated.With a voltage of 6.3V, high efficiency is possible.Operating at [0.071 1.80mm°C]°C seated height makes it stable.
T55A156M6R3C0200 Features
620mA ripple current
a 200mOhm @ 100kHz ESR (Equivalent Series Resistance)
a leakage current of 9.4μA
with a capacitance of 15μF
the voltage - rated DC of 6.3V
an AC voltage of -55°C~105°C
the voltage rating of 6.3V
T55A156M6R3C0200 Applications
There are a lot of Vishay Sprague T55A156M6R3C0200 applications of tantalum polymer capacitors.
Step5Bar-code shipping tag
T55A156M6R3C0200
  • Capacitance
    15μF
  • Voltage - Rated DC
    6.3V
  • Case Code (Metric)
    3216
  • Case Code (Imperial)
    1206
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    200mOhm @ 100kHz
  • Leakage Current
    9.4μA
  • Ripple Current
    620mA
  • Dissipation Factor
    10 %
  • Manufacturer Size Code
    A
  • Height
    1.6mm
  • Height Seated (Max)
    0.071 1.80mm
  • Length
    3.2mm
  • Width
    1.6002mm
  • REACH SVHC
    Unknown
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Mount
  • Package / Case
    1206 (3216 Metric)
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Size / Dimension
    0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
  • Tolerance
    ±20%
    3 (168 Hours)
  • Termination
    SMD/SMT
  • Type
    Molded
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Voltage - Rated
    6.3V