  • T55A336M6R3C0200
T55A336M6R3C0200
advertisement
Manufacturer No:
T55A336M6R3C0200
HK JDW NO:
874-T55A336M6R3C0200
Datasheet:
T55A336M6R3C0200
Purchasing and Inquiry
T55A336M6R3C0200 Overview
In this case, the ripple current of the part is equal to 620mA.For high efficiency, you should maintain the 200mOhm @ 100kHz ESR (Equivalent Series Resistance).20.7μA leakage current is supported.Capacitance is 33μF, so it operates with no capacitance.Hence, it must operate with a voltage rated DC of 6.3V.Powered by -55°C~105°C. Rated AC voltage.With a voltage of 6.3V, high efficiency is possible.This machine can operate at a maximum height of [0.071 1.80mm°C] when seated.
T55A336M6R3C0200 Features
620mA ripple current
a 200mOhm @ 100kHz ESR (Equivalent Series Resistance)
a leakage current of 20.7μA
with a capacitance of 33μF
the voltage - rated DC of 6.3V
an AC voltage of -55°C~105°C
the voltage rating of 6.3V
T55A336M6R3C0200 Applications
There are a lot of Vishay Sprague T55A336M6R3C0200 applications of tantalum polymer capacitors.
Step5Bar-code shipping tag
T55A336M6R3C0200
  • Mount
    PCB, Surface Mount
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Published
    2011
  • Size / Dimension
    0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Voltage - Rated
    6.3V
  • Capacitance
    33μF
  • Voltage - Rated DC
    6.3V
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    200mOhm @ 100kHz
  • Leakage Current
    20.7μA
  • Ripple Current
    620mA
  • Dissipation Factor
    10 %
  • Height
    1.6mm
  • Height Seated (Max)
    0.071 1.80mm
  • Length
    3.2mm
  • Width
    1.6002mm