  • T55B226M6R3C0150
T55B226M6R3C0150
advertisement
Manufacturer No:
T55B226M6R3C0150
HK JDW NO:
874-T55B226M6R3C0150
Package:
1411 (3528 Metric)
Datasheet:
T55B226M6R3C0150
Purchasing and Inquiry
T55B226M6R3C0150 Overview
A high standard of efficiency requires a 150mOhm @ 100kHz ESR (Equivalent Series Resistance).22μF is the capacitance of the device.Powered by a voltage of -55°C~105°C, it is powered by AC power.High efficiency is enabled by the voltage rating of 6.3V.Operating at [0.083 2.10mm°C]°C seated height makes it stable.
T55B226M6R3C0150 Features
a 150mOhm @ 100kHz ESR (Equivalent Series Resistance)
with a capacitance of 22μF
an AC voltage of -55°C~105°C
the voltage rating of 6.3V
T55B226M6R3C0150 Applications
There are a lot of Vishay Sprague T55B226M6R3C0150 applications of tantalum polymer capacitors.
Step5Bar-code shipping tag
T55B226M6R3C0150
  • Package / Case
    1411 (3528 Metric)
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Published
    2011
  • Size / Dimension
    0.138Lx0.110W 3.50mmx2.80mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Voltage - Rated
    6.3V
  • Capacitance
    22μF
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    150mOhm @ 100kHz
  • Manufacturer Size Code
    B
  • Height Seated (Max)
    0.083 2.10mm