  • T55B336M6R3C0070
T55B336M6R3C0070
advertisement
Manufacturer No:
T55B336M6R3C0070
HK JDW NO:
874-T55B336M6R3C0070
Package:
1411 (3528 Metric)
Datasheet:
T55B336M6R3C0070
Purchasing and Inquiry
T55B336M6R3C0070 Overview
It is measured that the ripple current of the part is 1.17A.The ESR (Equivalent Series Resistance) should be maintained at 70mOhm @ 100kHz for high efficiency.The leakage current of 20.7μA can be supported.Capacitance 33μF governs its operation.It operates with the voltage - rated DC of 6.3V to ensure its reliability.A voltage of -55°C~105°C is used to power the device.The voltage - Rated of 6.3V allows for high efficiency.In addition to its 0.083 2.10mm°C maximum seated height, it is capable of providing stable operation.
T55B336M6R3C0070 Features
1.17A ripple current
a 70mOhm @ 100kHz ESR (Equivalent Series Resistance)
a leakage current of 20.7μA
with a capacitance of 33μF
the voltage - rated DC of 6.3V
an AC voltage of -55°C~105°C
the voltage rating of 6.3V
T55B336M6R3C0070 Applications
There are a lot of Vishay Sprague T55B336M6R3C0070 applications of tantalum polymer capacitors.
Step5Bar-code shipping tag
T55B336M6R3C0070
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    1411 (3528 Metric)
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2015
  • Size / Dimension
    0.138Lx0.110W 3.50mmx2.80mm
  • Tolerance
    ±20%
    3 (168 Hours)
  • Termination
    SMD/SMT
  • Type
    Molded
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Voltage - Rated
    6.3V
  • Capacitance
    33μF
  • Voltage - Rated DC
    6.3V
  • Depth
    2.8mm
  • Case Code (Metric)
    3528
  • Case Code (Imperial)
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    70mOhm @ 100kHz
  • Leakage Current
    20.7μA
  • Ripple Current
    1.17A
  • Dissipation Factor
    10 %
  • Manufacturer Size Code
    B
  • Height
    1.9mm
  • Height Seated (Max)
    0.083 2.10mm
  • Length
    3.5mm
  • Width
    2.8mm