  • T55B476M010C0150
T55B476M010C0150
advertisement
Manufacturer No:
T55B476M010C0150
HK JDW NO:
874-T55B476M010C0150
Package:
1411 (3528 Metric)
Datasheet:
T55B476M010C0150
Purchasing and Inquiry
T55B476M010C0150 Overview
There is 930mA ripple current measured in the part.For optimum efficiency, keep the ESR (Equivalent Series Resistance) at 150mOhm @ 100kHz.In this case, it supports a leakage current of 47μA.Capacitance is 47μF, so it operates with no capacitance.A voltage-rated DC of 10V ensures its reliability.There is a voltage of -55°C~105°C on the AC rated power supply.Voltage is rated at 10V which allows for high efficiency.This machine can operate at a maximum height of [0.083 2.10mm°C] when seated.
T55B476M010C0150 Features
930mA ripple current
a 150mOhm @ 100kHz ESR (Equivalent Series Resistance)
a leakage current of 47μA
with a capacitance of 47μF
the voltage - rated DC of 10V
an AC voltage of -55°C~105°C
the voltage rating of 10V
T55B476M010C0150 Applications
There are a lot of Vishay Sprague T55B476M010C0150 applications of tantalum polymer capacitors.
Step5Bar-code shipping tag
T55B476M010C0150
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Mount
  • Package / Case
    1411 (3528 Metric)
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2011
  • Size / Dimension
    0.138Lx0.110W 3.50mmx2.80mm
  • Tolerance
    ±20%
    3 (168 Hours)
  • Termination
    SMD/SMT
  • Type
    Molded
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Voltage - Rated
    10V
  • Capacitance
    47μF
  • Voltage - Rated DC
    10V
  • Depth
    2.8mm
  • Case Code (Metric)
    3528
  • Case Code (Imperial)
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    150mOhm @ 100kHz
  • Leakage Current
    47μA
  • Ripple Current
    930mA
  • Dissipation Factor
    10 %
  • Manufacturer Size Code
    B
  • Height
    1.9mm
  • Height Seated (Max)
    0.083 2.10mm
  • Length
    3.5mm
  • Width
    2.8mm