  • T55D227M004C0025
T55D227M004C0025
advertisement
Manufacturer No:
T55D227M004C0025
HK JDW NO:
874-T55D227M004C0025
Package:
2917 (7343 Metric)
Datasheet:
T55D227M004C0025
Purchasing and Inquiry
T55D227M004C0025 Overview
For optimum efficiency, keep the ESR (Equivalent Series Resistance) at 25mOhm @ 100kHz.Capacitance is 220μF, so it operates with no capacitance.It operates with the voltage - rated DC of 4V to ensure its reliability.There is a voltage rating of -55°C~105°Cv - Rated AC.Voltage is rated at 4V which allows for high efficiency.In addition to its 0.122 3.10mm°C maximum seated height, it is capable of providing stable operation.
T55D227M004C0025 Features
a 25mOhm @ 100kHz ESR (Equivalent Series Resistance)
with a capacitance of 220μF
the voltage - rated DC of 4V
an AC voltage of -55°C~105°C
the voltage rating of 4V
T55D227M004C0025 Applications
There are a lot of Vishay Sprague T55D227M004C0025 applications of tantalum polymer capacitors.
Step5Bar-code shipping tag
T55D227M004C0025
  • Package / Case
    2917 (7343 Metric)
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Published
    2017
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Voltage - Rated
    4V
  • Capacitance
    220μF
  • Voltage - Rated DC
    4V
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    25mOhm @ 100kHz
  • Manufacturer Size Code
    D
  • Height Seated (Max)
    0.122 3.10mm