  • T55D477M6R3C0007
T55D477M6R3C0007
advertisement
Manufacturer No:
T55D477M6R3C0007
HK JDW NO:
874-T55D477M6R3C0007
Package:
2917 (7343 Metric)
Datasheet:
T55D477M6R3C0007
Purchasing and Inquiry
T55D477M6R3C0007 Overview
For high efficiency, you should maintain the 7mOhm @ 100kHz ESR (Equivalent Series Resistance).470μF is the capacitance of the device.There is a voltage of -55°C~105°C on the AC rated power supply.The voltage - Rated of 6.3V allows for high efficiency.It has a maximum seated height of 0.122 3.10mm°C, which enables stable operation.
T55D477M6R3C0007 Features
a 7mOhm @ 100kHz ESR (Equivalent Series Resistance)
with a capacitance of 470μF
an AC voltage of -55°C~105°C
the voltage rating of 6.3V
T55D477M6R3C0007 Applications
There are a lot of Vishay Sprague T55D477M6R3C0007 applications of tantalum polymer capacitors.
Step5Bar-code shipping tag
T55D477M6R3C0007
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    2917 (7343 Metric)
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Voltage - Rated
    6.3V
  • Capacitance
    470μF
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    7mOhm @ 100kHz
  • Manufacturer Size Code
    D
  • Height Seated (Max)
    0.122 3.10mm