  • T55D687M2R5C0007
T55D687M2R5C0007
advertisement
Manufacturer No:
T55D687M2R5C0007
HK JDW NO:
874-T55D687M2R5C0007
Package:
2917 (7343 Metric)
Datasheet:
T55D687M2R5C0007
Purchasing and Inquiry
T55D687M2R5C0007 Overview
A high efficiency is achieved by maintaining the ESR (Equivalent Series Resistance) at 7mOhm @ 100kHz.A 680μF capacitance is used to operate it.There is a voltage of -55°C~105°C on the AC rated power supply.Voltage is rated at 2.5V which allows for high efficiency.The maximum height seated of 0.122 3.10mm°C enables stable operation.
T55D687M2R5C0007 Features
a 7mOhm @ 100kHz ESR (Equivalent Series Resistance)
with a capacitance of 680μF
an AC voltage of -55°C~105°C
the voltage rating of 2.5V
T55D687M2R5C0007 Applications
There are a lot of Vishay Sprague T55D687M2R5C0007 applications of tantalum polymer capacitors.
Step5Bar-code shipping tag
T55D687M2R5C0007
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    2917 (7343 Metric)
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Voltage - Rated
    2.5V
  • Capacitance
    680μF
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    7mOhm @ 100kHz
  • Manufacturer Size Code
    D
  • Height Seated (Max)
    0.122 3.10mm