  • T55T107M004C0070
T55T107M004C0070
advertisement
Manufacturer No:
T55T107M004C0070
Manufacturer:
Vishay Sprague
HK JDW NO:
874-T55T107M004C0070
Package:
1411 (3528 Metric)
Datasheet:
T55T107M004C0070
Purchasing and Inquiry
T55T107M004C0070 Overview
It is measured that the ripple current of the part is 1A.In order for ESR (Equivalent Series Resistance) to be as high as possible, it must remain at 70mOhm @ 100kHz.It is capable of supporting leakage currents of 40μA.This device operates with a capacitance of 100μF.The voltage rating of the DC is 4V to ensure reliability.Powered by -55°C~105°C. Rated AC voltage.High efficiency is possible because of the voltage - Rated at 4V.Having a maximum height seated of 0.047 1.20mm°C, it makes it possible for a stable operation to take place.
T55T107M004C0070 Features
1A ripple current
a 70mOhm @ 100kHz ESR (Equivalent Series Resistance)
a leakage current of 40μA
with a capacitance of 100μF
the voltage - rated DC of 4V
an AC voltage of -55°C~105°C
the voltage rating of 4V
T55T107M004C0070 Applications
There are a lot of Vishay Sprague T55T107M004C0070 applications of tantalum polymer capacitors.
  • Smart phone
  • LCD TV
  • Notebook
  • Power supplies
  • Tablets
Step5Bar-code shipping tag
T55T107M004C0070
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    1411 (3528 Metric)
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2011
  • Series
    vPolyTan™ T55
  • Size / Dimension
    0.138Lx0.110W 3.50mmx2.80mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Feature
    General Purpose
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Termination
    SMD/SMT
  • Type
    Molded
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Voltage - Rated
    4V
  • Capacitance
    100μF
  • Voltage - Rated DC
    4V
  • Depth
    2.8mm
  • Case Code (Metric)
    3528
  • Case Code (Imperial)
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    70mOhm @ 100kHz
  • Leakage Current
    40μA
  • Ripple Current
    1A
  • Dissipation Factor
    10 %
  • Manufacturer Size Code
    T
  • Height
    1.2mm
  • Height Seated (Max)
    0.047 1.20mm
  • Length
    3.5mm
  • Width
    2.794mm