  • T55Z107M016C0050
T55Z107M016C0050
advertisement
Manufacturer No:
T55Z107M016C0050
HK JDW NO:
874-T55Z107M016C0050
Package:
2917 (7343 Metric)
Datasheet:
T55Z107M016C0050
Purchasing and Inquiry
T55Z107M016C0050 Overview
The ESR (Equivalent Series Resistance) should be maintained at 50mOhm @ 100kHz for high efficiency.This device operates with a capacitance of 100μF.Voltage - Rated AC is -55°C~105°CV.High efficiency is enabled by the voltage rating of 16V.With a maximum seated height of 0.075 1.90mm°C, it is capable of stable operation.
T55Z107M016C0050 Features
a 50mOhm @ 100kHz ESR (Equivalent Series Resistance)
with a capacitance of 100μF
an AC voltage of -55°C~105°C
the voltage rating of 16V
T55Z107M016C0050 Applications
There are a lot of Vishay Sprague T55Z107M016C0050 applications of tantalum polymer capacitors.
Step5Bar-code shipping tag
T55Z107M016C0050
  • Package / Case
    2917 (7343 Metric)
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Voltage - Rated
    16V
  • Capacitance
    100μF
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    50mOhm @ 100kHz
  • Manufacturer Size Code
    Z
  • Height Seated (Max)
    0.075 1.90mm