  • T55Z476M016C0045
T55Z476M016C0045
advertisement
Manufacturer No:
T55Z476M016C0045
HK JDW NO:
874-T55Z476M016C0045
Package:
2917 (7343 Metric)
Datasheet:
T55Z476M016C0045
Purchasing and Inquiry
T55Z476M016C0045 Overview
ESR (Equivalent Series Resistance) must remain at 45mOhm @ 100kHz to ensure high efficiency.The capacitance is 47μF when it operates.Hence, it must operate with a voltage rated DC of 16V.Powered by a voltage of -55°C~105°C, it is powered by AC power.It is possible to achieve high efficiency with a voltage - Rated at 16V.The product has a maximum height seated of 0.075 1.90mm°C which makes it stable to operate.
T55Z476M016C0045 Features
a 45mOhm @ 100kHz ESR (Equivalent Series Resistance)
with a capacitance of 47μF
the voltage - rated DC of 16V
an AC voltage of -55°C~105°C
the voltage rating of 16V
T55Z476M016C0045 Applications
There are a lot of Vishay Sprague T55Z476M016C0045 applications of tantalum polymer capacitors.
Step5Bar-code shipping tag
T55Z476M016C0045
    Select All
  • Voltage - Rated DC
    16V
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    45mOhm @ 100kHz
  • Manufacturer Size Code
    Z
  • Height Seated (Max)
    0.075 1.90mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Package / Case
    2917 (7343 Metric)
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Voltage - Rated
    16V
  • Capacitance
    47μF