  • T56D107M025CSA060
T56D107M025CSA060
advertisement
Manufacturer No:
T56D107M025CSA060
Manufacturer:
Vishay Sprague
HK JDW NO:
874-T56D107M025CSA060
Package:
2917 (7343 Metric)
Datasheet:
T56D107M025CSA060
Purchasing and Inquiry
T56D107M025CSA060 Overview
For optimum efficiency, ESR should be kept at 60mOhm @ 100kHz.With a capacitance of 100μF, it operates.Powered by a voltage of -55°C~105°C, it is powered by AC power.The voltage - Rated of 25V allows for high efficiency.With a maximum seated height of 0.122 3.10mm°C, it is capable of stable operation.
T56D107M025CSA060 Features
a 60mOhm @ 100kHz ESR (Equivalent Series Resistance)
with a capacitance of 100μF
an AC voltage of -55°C~105°C
the voltage rating of 25V
T56D107M025CSA060 Applications
There are a lot of Vishay Sprague T56D107M025CSA060 applications of tantalum polymer capacitors.
  • Notebook
  • Power supplies
  • Smart phone
  • LCD TV
  • Tablets
Step5Bar-code shipping tag
T56D107M025CSA060
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    2917 (7343 Metric)
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    vPolyTan™ T56
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Feature
    High Reliability
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Type
    Molded
  • Voltage - Rated
    25V
  • Capacitance
    100μF
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    60mOhm @ 100kHz
  • Manufacturer Size Code
    D
  • Height Seated (Max)
    0.122 3.10mm