  • T591V157M006ATE025
T591V157M006ATE025
advertisement
Manufacturer No:
T591V157M006ATE025
HK JDW NO:
417-T591V157M006ATE025
Package:
2917 (7343 Metric)
Description:
Molded KO-CAP® T591 150μF Capacitor 3 (168 Hours) ±20% 2917 (7343 Metric) Surface Mount General Purpose -55°C~125°C Tape & Reel (TR)
Quantity:
In Stock : 16
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
T591V157M006ATE025
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Mount
    PCB, Surface Mount
    2917 (7343 Metric)
  • Dielectric Material
    Tantalum
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Published
    2015
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Feature
    General Purpose
  • Pbfree Code
    yes
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • Capacitance
    150μF
  • Voltage - Rated DC
    6.3V
  • Depth
    4.3mm
  • Case Code (Metric)
    7343
  • Case Code (Imperial)
  • Lead Pitch
    3.8mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    25mOhm @ 100kHz
  • Voltage
    6.3V
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    95μA
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Dissipation Factor
    10 %
  • Manufacturer Size Code
    V
  • Height
    1.9mm
  • Height Seated (Max)
    0.079 2.00mm