  • T598B107M2R5ATE070
T598B107M2R5ATE070
advertisement
Manufacturer No:
T598B107M2R5ATE070
HK JDW NO:
417-T598B107M2R5ATE070
Package:
1411 (3528 Metric)
Purchasing and Inquiry
T598B107M2R5ATE070 Overview
For optimum efficiency, keep the ESR (Equivalent Series Resistance) at 70mOhm @ 100kHz.100μF is the capacitance of the device.Powered by -55°C~125°C. Rated AC voltage.Voltage is rated at 2.5V which allows for high efficiency.It has a maximum seated height of 0.083 2.10mm°C, which enables stable operation.
T598B107M2R5ATE070 Features
a 70mOhm @ 100kHz ESR (Equivalent Series Resistance)
with a capacitance of 100μF
an AC voltage of -55°C~125°C
the voltage rating of 2.5V
T598B107M2R5ATE070 Applications
There are a lot of KEMET T598B107M2R5ATE070 applications of tantalum polymer capacitors.
Step5Bar-code shipping tag
T598B107M2R5ATE070
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Package / Case
    1411 (3528 Metric)
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Series
    KO-CAP® T598
  • Size / Dimension
    0.138Lx0.110W 3.50mmx2.80mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Feature
    Automotive
  • Voltage - Rated
    2.5V
  • Capacitance
    100μF
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    70mOhm @ 100kHz
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 125°C
  • Manufacturer Size Code
    B
  • Height Seated (Max)
    0.083 2.10mm