  • T700063504BY
T700063504BY
advertisement
Manufacturer No:
T700063504BY
Manufacturer:
Powerex Inc.
HK JDW NO:
614-T700063504BY
Package:
TO-209 Variation
Datasheet:
T700063504BY
Purchasing and Inquiry
T700063504BY Overview
T700063504BY Features
its RMS current (Irms) is 550A
T700063504BY Applications
There are a lot of Powerex Inc. T700063504BY applications of SCRs thyristors.
  • Lighting control
  • Heat and temperature control
  • Wind mill
  • Power converters
  • DC motor control and drives
  • Uninterruptable power supplies
  • DC motor controls - AC motor controls
  • Battery charges
  • Motor starters
  • Welders
Step5Bar-code shipping tag
T700063504BY
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Mount
    Chassis, Stud
  • Mounting Type
    Chassis, Stud Mount
  • Package / Case
    TO-209 Variation
  • Number of Pins
    3
  • Supplier Device Package
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2000
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • RMS Current (Irms)
    550A
  • Voltage - Off State
    600V
  • Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)
    3V
  • Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)
    9100A 10000A
  • Current - Gate Trigger (Igt) (Max)
    150mA
  • Current - On State (It (RMS)) (Max)
    550A
  • Current - On State (It (AV)) (Max)
    350A
  • SCR Type
    Standard Recovery
  • Voltage - On State (Vtm) (Max)
    1.4V
  • Current - Off State (Max)
    30mA