  • T73YE501KT20
T73YE501KT20
advertisement
Manufacturer No:
T73YE501KT20
HK JDW NO:
875-T73YE501KT20
Package:
Datasheet:
T73YE501KT20
Description:
TRIMMER 500 OHM 0.5W PC PIN TOP
Step5Bar-code shipping tag
T73YE501KT20
    Through Hole
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Weight
    599.989307mg
  • Size / Dimension
    Rectangular - 0.276 x 0.260 Face x 0.185 H 7.00mmx6.60mmx4.70mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • Termination
    Pin
  • Temperature Coefficient
    ±100ppm/°C
  • Resistance
    500Ohm
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Power (Watts)
    0.5W 1/2W
  • Voltage - Rated
    250V
  • Power Rating
    500mW
  • Max Power Dissipation
    500mW
  • Depth
    7mm
    TRIMMER
  • Military Standard
    Not
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.5W
  • Actuator Type
    SCREW
  • Lead Length
    5.46mm
  • Lead Diameter
    0.46 mm
  • Size Code
    2628
  • Rated Temperature
    70°C
  • Adjustment Type
    Top Adjustment
    Linear
  • Actuator Orientation
    VERTICAL
  • Height
    4.699mm