  • T860N30TOFVTXPSA1
T860N30TOFVTXPSA1
advertisement
Manufacturer No:
T860N30TOFVTXPSA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
HK JDW NO:
376-T860N30TOFVTXPSA1
Package:
DO-200AC, K-PUK
Datasheet:
T860N30TOFVTXPSA1
Description:
SCR MODULE 3600V 2000A DO200AC
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
T860N30TOFVTXPSA1
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    DO-200AC, K-PUK
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2003
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • ECCN Code
    EAR99
  • Halogen Free
    Halogen Free
  • Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm)
    3kV
  • Voltage - Off State
    3.6kV
  • Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)
    2V
  • Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)
    18000A @ 50Hz
  • Current - Gate Trigger (Igt) (Max)
    250mA
  • Current - Hold (Ih) (Max)
    500mA
  • Current - On State (It (RMS)) (Max)
    2000A
  • Structure
    Single
  • Current - On State (It (AV)) (Max)
    860A