  • T93XB502KT20
T93XB502KT20
advertisement
Manufacturer No:
T93XB502KT20
HK JDW NO:
875-T93XB502KT20
Package:
Datasheet:
T93XB502KT20
Description:
TRIMMER 5K OHM 0.5W PC PIN SIDE
Step5Bar-code shipping tag
T93XB502KT20
  • Mount
    PCB, Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Resistive Material
    Cermet
  • Packaging
    Tube
  • Series
    T93
  • Size / Dimension
    Rectangular - 0.382 x 0.197 Face x 0.386 H 9.70mmx5.00mmx9.80mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Pin
  • Temperature Coefficient
    ±100ppm/°C
  • Resistance
    5kOhms
  • Max Operating Temperature
    155°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Composition
    Cermet
  • Power (Watts)
    0.5W 1/2W
  • Voltage - Rated
    250V
  • Power Rating
    500mW
  • Voltage - Rated DC
    250V
  • Max Power Dissipation
    500mW
  • Depth
    5mm
  • Military Standard
    Not
  • Termination Style
    PC Pins
  • Voltage - Rated AC
    250V
  • Adjustment Type
    Side Adjustment
  • Number of Turns
    21
  • Taper
    Linear
  • Height
    9.8044mm
  • Length
    11mm
  • Width
    5.0038mm