  • T97D476K050Z8TSB
T97D476K050Z8TSB
advertisement
Manufacturer No:
T97D476K050Z8TSB
Manufacturer:
Vishay Sprague
HK JDW NO:
874-T97D476K050Z8TSB
Package:
2917 (7343 Metric)
Datasheet:
T97D476K050Z8TSB
Purchasing and Inquiry
T97D476K050Z8TSB Overview
T97D476K050Z8TSB Features
T97D476K050Z8TSB Applications
There are a lot of Vishay Sprague T97D476K050Z8TSB applications of tantalum capacitors.
  • General purpose
  • Industrial control units
  • Avionics,
  • General purpose
  • Military / aerospace
  • Computer
  • General low power DC/DC and LDO
  • Avionics / military / space
  • Industrial
  • Automotive ECU
Step5Bar-code shipping tag
T97D476K050Z8TSB
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    2917 (7343 Metric)
  • Operating Temperature
    -55°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2006
  • Series
    TANTAMOUNT®, T97
  • Size / Dimension
    0.299Lx0.173W 7.60mmx4.40mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Feature
    High Reliability
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    2A (4 Weeks)
  • Type
    Conformal Coated
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Voltage - Rated
    50V
  • Capacitance
    47μF
  • Manufacturer Size Code
    D
  • Height Seated (Max)
    0.138 3.50mm
  • Length
    7.5946mm
  • Width
    4.3942mm