  • T97H337M020EBA
T97H337M020EBA
advertisement
Manufacturer No:
T97H337M020EBA
Manufacturer:
Vishay Sprague
HK JDW NO:
874-T97H337M020EBA
Package:
3226 (8066 Metric)
Datasheet:
T97H337M020EBA
Purchasing and Inquiry
T97H337M020EBA Overview
It is set to 1600mA for the ripple current of the capacitor.Known as internal resistance, equivalent series resistance (ESR) is the loss of energy in an electronic circuit containing a resistor and an ideal (perfect) capacitor, whose resistance is 100mOhm in this case.This capacitor leaks current at 0.066mA.The Tan Delta is a dielectric test on the insulating oil to determine its quality, and it is 0.1.
T97H337M020EBA Features
1600mA is the ripple current of the capacitor
a leakage current of 0.066mA in this capacitor
its tan delta is 0.1
T97H337M020EBA Applications
There are a lot of Vishay Sprague T97H337M020EBA applications of tantalum capacitors.
  • Airbag systems
  • Consumer
  • Avionics / military / space
  • Telecom infrastructure
  • Avionics,
  • Automotive ECU
  • Industrial control units
  • General low power DC/DC and LDO
  • Military / aerospace
  • ABS
Step5Bar-code shipping tag
T97H337M020EBA
  • Package / Case
    3226 (8066 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Dielectric Material
    TANTALUM (DRY/SOLID)
  • Operating Temperature
    -55°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2006
  • Series
    TANTAMOUNT®, T97
  • Size / Dimension
    0.315Lx0.260W 8.00mmx6.60mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Feature
    High Reliability
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    2A (4 Weeks)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Conformal Coated
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Voltage - Rated
    20V
  • HTS Code
  • Capacitance
    330μF
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Reference Standard
    MIL-PRF-55365
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    100mOhm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    20V
  • Leakage Current
    0.066mA
  • Ripple Current
    1600mA
  • Tan Delta
    0.1
  • Manufacturer Size Code
    H
  • Height Seated (Max)
    0.220 5.60mm
  • Length
    8mm
  • Width
    6.6mm