  • T97R106K075ESS
T97R106K075ESS
advertisement
Manufacturer No:
T97R106K075ESS
Manufacturer:
Vishay Sprague
HK JDW NO:
874-T97R106K075ESS
Package:
3024 (7660 Metric)
Datasheet:
T97R106K075ESS
Purchasing and Inquiry
T97R106K075ESS Overview
We set the ripple current of the capacitor to 700mA.In a simple circuit consisting of a resistor and a perfect capacitor, equivalent series resistance (ESR) determines the amount of valuable energy lost. All circuits with a resistor and a capacitor have 500mOhm as their resistance.There is a leakage current of 0.0075mA in this capacitor.The Tan Delta test of insulating oil determines its quality by measuring its electrical dielectric properties.
T97R106K075ESS Features
700mA is the ripple current of the capacitor
a leakage current of 0.0075mA in this capacitor
its tan delta is 0.06
T97R106K075ESS Applications
There are a lot of Vishay Sprague T97R106K075ESS applications of tantalum capacitors.
  • Industrial control units
  • Consumer
  • Military / aerospace
  • Airbag systems
  • Automotive ECU
  • Avionics / military / space
  • General purpose
  • Computer
  • General low power DC/DC and LDO
  • Avionics,
Step5Bar-code shipping tag
T97R106K075ESS
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    3024 (7660 Metric)
  • Operating Temperature
    -55°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2006
  • Series
    TANTAMOUNT®, T97
  • Size / Dimension
    0.299Lx0.236W 7.60mmx6.00mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Feature
    High Reliability
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    2A (4 Weeks)
  • Number of Terminations
    2
  • Type
    Conformal Coated
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Voltage - Rated
    75V
  • HTS Code
  • Capacitance
    10μF
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    500mOhm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    75V
  • Leakage Current
    0.0075mA
  • Ripple Current
    700mA
  • Tan Delta
    0.06
  • Manufacturer Size Code
    R
  • Height Seated (Max)
    0.157 4.00mm
  • Length
    7.6mm
  • Width
    6mm