  • T97R226K050EAB
T97R226K050EAB
advertisement
Manufacturer No:
T97R226K050EAB
Manufacturer:
Vishay Sprague
HK JDW NO:
874-T97R226K050EAB
Package:
3024 (7660 Metric)
Datasheet:
T97R226K050EAB
Purchasing and Inquiry
T97R226K050EAB Overview
Capacitor ripple current is set to 1100mA.A series resistance (ESR), also known as internal resistance, measures the loss of useful energy in a simple electronic circuit with a resistor and an ideal (perfect) capacitor, and its resistance is 220mOhm.This capacitor leaks current 0.011mA.Its tan delta is 0.06, which is an electrical dielectric test used to determine its quality.
T97R226K050EAB Features
1100mA is the ripple current of the capacitor
a leakage current of 0.011mA in this capacitor
its tan delta is 0.06
T97R226K050EAB Applications
There are a lot of Vishay Sprague T97R226K050EAB applications of tantalum capacitors.
  • Automotive ECU
  • ABS
  • Industrial control units
  • General purpose
  • Telecom infrastructure
  • Airbag systems
  • General purpose
  • Computer
  • General low power DC/DC and LDO
  • Consumer
Step5Bar-code shipping tag
T97R226K050EAB
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    3024 (7660 Metric)
  • Operating Temperature
    -55°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2006
  • Series
    TANTAMOUNT®, T97
  • Size / Dimension
    0.299Lx0.236W 7.60mmx6.00mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Feature
    High Reliability
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    2A (4 Weeks)
  • Number of Terminations
    2
  • Type
    Conformal Coated
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Voltage - Rated
    50V
  • HTS Code
  • Capacitance
    22μF
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    220mOhm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    50V
  • Leakage Current
    0.011mA
  • Ripple Current
    1100mA
  • Tan Delta
    0.06
  • Manufacturer Size Code
    R
  • Height Seated (Max)
    0.157 4.00mm
  • Length
    7.6mm
  • Width
    6mm