  • TA2K0PH500RKE
TA2K0PH500RKE
advertisement
Manufacturer No:
TA2K0PH500RKE
Manufacturer:
Ohmite
HK JDW NO:
547-TA2K0PH500RKE
Package:
Box
Datasheet:
TA2K0PH500RKE
Description:
RES CHAS MNT 500 OHM 10% 2000W
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
TA2K0PH500RKE
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mount
    Bolt
  • Package / Case
    Box
  • Mounting Feature
    Flanges
  • Number of Pins
    2
  • Housing Material
    Epoxy Coated
  • Operating Temperature
    -55°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2010
  • Series
    TAP2000
  • Size / Dimension
    3.000Lx3.000W 76.20mmx76.20mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Moisture Resistant
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Screw
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±250ppm/°C
  • Resistance
    500Ohm
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Composition
    Thick Film
  • Power (Watts)
    2000W
  • Voltage - Rated
    2kV
  • Subcategory
    Fixed Resistors
  • Power Rating
    2kW
  • Voltage - Rated DC
    2kV
  • Max Power Dissipation
    2kW
  • Depth
    76.2mm
  • Construction
    Rectangular
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Lead Style
    #10-32 Threaded
  • Lead/Base Style
    Threaded
  • Coating, Housing Type
    Epoxy Coated
  • Height
    39.31mm
  • Height Seated (Max)
    1.548 39.31mm