  • TA48S015AF(T6L1,Q)
TA48S015AF(T6L1,Q)
advertisement
Manufacturer No:
TA48S015AF(T6L1,Q)
HK JDW NO:
4669-TA48S015AF(T6L1,Q)
Package:
TO-252-6, DPak (5 Leads + Tab)
Description:
Enable Fixed TA48S PMIC 5 TO-252-6, DPak (5 Leads + Tab)
Quantity:
In Stock : 49568
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
TA48S015AF(T6L1,Q)
    Select All
  • Base Part Number
    TA48S
  • Pin Count
    5
  • JESD-30 Code
    R-PSSO-G5
  • Current - Supply (Max)
    20mA
  • Number of Outputs
    1
  • Voltage - Input (Max)
    16V
  • Output Voltage
    1.5V
  • Output Type
    Fixed
  • Max Output Current
    1A
  • Output Configuration
    Positive
  • Quiescent Current
    1.7mA
  • Control Features
    Enable
  • Accuracy
    3 %
  • Output Voltage 1
    1.5V
  • Number of Regulators
    1
  • Min Input Voltage
    2.5V
  • Protection Features
    Over Current, Over Temperature
  • Current - Quiescent (Iq)
    1.7mA
  • Voltage Dropout (Max)
    1.9V @ 1A Typ
  • PSRR
    67dB (120Hz)
  • Dropout Voltage
    1.9V
  • Dropout Voltage1-Nom
    1.9V
  • Voltage Tolerance-Max
    3%
  • Min Current Limit
    2A
  • Height Seated (Max)
    2.7mm
  • Width
    5.5mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    TO-252-6, DPak (5 Leads + Tab)
  • Number of Pins
    6
  • Operating Temperature
    -40°C~150°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2011
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    5
  • ECCN Code
    EAR99
  • Subcategory
    Other Regulators
  • Packing Method
    TAPE AND REEL
  • Max Power Dissipation
    1W