  • TA80C188XL12
TA80C188XL12
advertisement
Manufacturer No:
TA80C188XL12
Manufacturer:
Intel
HK JDW NO:
386-TA80C188XL12
Package:
Datasheet:
TA80C188XL12
Description:
2.54mm 5V 16-bit Microprocessor 68-Pin 12MHz 5V
Purchasing and Inquiry
TA80C188XL12 Overview
uPs/uCs/Peripheral ICs type is MICROPROCESSOR. To date, there have been 68 terminations. A 5V voltage supply should be used to turn on and run the cpu microprocessor. In terms of architecture, it is a 16-Bit system. At 12MHz, the CPU operates. Datasheets for 68 pin functions can be found here. The maximum supply current of this microprocessor is 5.5V. The embedded microprocessor is a typical Microprocessors. The CPU's external data bus width is 8. There are 68 pins injected into the embedded microprocessor body. It is specified in the datasheet that this micro processor requires 5V power supplies. Voltage can't exceed 62.5mA to the CPU. You should not igDRAM REFRESH CONTROLLER; 3 PROGRAMMABLE TIMERSre additional features of the embedded microprocessor, such as DRAM REFRESH CONTROLLER; 3 PROGRAMMABLE TIMERS. It is recommended that the operating environment is set to over -40°C. In order to handle hardware interrupts, there are 5 external interrupt terminations. Programming DMA (Direct Memory Access) is done on the 2 channels.
TA80C188XL12 Features
16-Bit Structure
TA80C188XL12 Applications
There are a lot of Intel TA80C188XL12 Microprocessor applications.
  • Data acquisition and control
  • Automobile
  • Kindle
  • Projector
  • Fabric
  • Aerospace navigation systems
  • Wastewater treatment
  • Monitoring-temperature level, oil level, speed, distance, acceleration
  • Measurement and control field
Step5Bar-code shipping tag
TA80C188XL12
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Number of External Interrupts
    5
  • Number of DMA Channels
    2
  • Height Seated (Max)
    5.21mm
  • Length
    29.464mm
  • Width
    29.464mm
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Surface Mount
    NO
  • Number of Pins
    68
  • JESD-609 Code
    e0
  • Number of Terminations
    68
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Additional Feature
    DRAM REFRESH CONTROLLER; 3 PROGRAMMABLE TIMERS
  • Subcategory
    Microprocessors
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    PERPENDICULAR
  • Terminal Form
    PIN/PEG
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    2.54mm
  • Frequency
    12MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Temperature (Max)
    85°C
  • Operating Temperature (Min)
    -40°C
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    5.5V
  • Power Supplies
    5V
  • Temperature Grade
    INDUSTRIAL
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    4.5V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROPROCESSOR
  • Supply Current-Max
    62.5mA