  • TACL155K006XTA
TACL155K006XTA
advertisement
Manufacturer No:
TACL155K006XTA
HK JDW NO:
66-TACL155K006XTA
Package:
Datasheet:
TACL155K006XTA
Description:
1.5μF 10% 125°C-Max -55°C-Min 7.5Ohm 2-Termination POLARIZED Tantalum 500nA Tape & Reel (TR)
Step5Bar-code shipping tag
TACL155K006XTA
  • Factory Lead Time
    23 Weeks
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Tantalum
  • Published
    2008
  • Tolerance
    10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Voltage - Rated
    6.3V
  • Capacitance
    1.5μF
  • Voltage - Rated DC
    6.3V
  • Depth
    850μm
  • Case Code (Metric)
    1608
  • Case Code (Imperial)
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    7.5Ohm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Leakage Current
    500nA
  • Tan Delta
    0.06
  • Dissipation Factor
    6 %
  • Height
    1mm
  • Length
    1.6mm