  • TACL155M006XTA
TACL155M006XTA
advertisement
Manufacturer No:
TACL155M006XTA
HK JDW NO:
66-TACL155M006XTA
Package:
0603 (1608 Metric)
Datasheet:
Description:
1.5μF ±20% 7.5Ohm 2-Termination Polar 500nA Tape & Reel (TR) 0603 (1608 Metric)
Step5Bar-code shipping tag
TACL155M006XTA
    23 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    0603 (1608 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    TACmicrochip®, TAC
  • Published
    2011
  • Size / Dimension
    0.063Lx0.033W 1.60mmx0.85mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    General Purpose
  • Pbfree Code
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Molded
  • HTS Code
  • Capacitance
    1.5μF
  • Voltage - Rated DC
    6.3V
  • Depth
    850μm
  • Case Code (Metric)
    1608
  • Case Code (Imperial)
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    7.5Ohm
  • Polarity
    Polar
  • Leakage Current
    500nA
  • Dissipation Factor
    6 %
  • Manufacturer Size Code
    L
  • Height
    1mm
  • Height Seated (Max)
    0.039 1.00mm
  • Length
    1.6mm
  • Width
    0.85mm