  • TACL685K004XTA
TACL685K004XTA
advertisement
Manufacturer No:
TACL685K004XTA
HK JDW NO:
66-TACL685K004XTA
Package:
0603 (1608 Metric)
Datasheet:
TACL685K004XTA
Purchasing and Inquiry
TACL685K004XTA Overview
TACL685K004XTA Features
a leakage current of 500nA in this capacitor
the dissipation factor is 8 %
its tan delta is 0.08
TACL685K004XTA Applications
There are a lot of AVX Corporation TACL685K004XTA applications of tantalum capacitors.
  • Telecom infrastructure
  • Industrial control units
  • General low power DC/DC and LDO
  • General purpose
  • Computer
  • ABS
  • Automotive ECU
  • Airbag systems
  • Industrial
  • Avionics,
Step5Bar-code shipping tag
TACL685K004XTA
    Select All
  • Dissipation Factor
    8 %
  • Manufacturer Size Code
    L
  • Height
    1mm
  • Height Seated (Max)
    0.039 1.00mm
  • Length
    1.6mm
  • Width
    0.85mm
  • Radiation Hardening
    No
  • REACH SVHC
    No SVHC
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    23 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    0603 (1608 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Number of Pins
    2
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Published
    2008
  • Series
    TACmicrochip®, TAC
  • Size / Dimension
    0.063Lx0.033W 1.60mmx0.85mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    General Purpose
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Molded
  • Voltage - Rated
    4V
  • Capacitance
    6.8μF
  • Depth
    850μm
  • Case Code (Metric)
    1608
  • Case Code (Imperial)
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    7.5Ohm
  • Polarity
    Polar
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    4V