  • TACR105M025XTA
TACR105M025XTA
advertisement
Manufacturer No:
TACR105M025XTA
HK JDW NO:
66-TACR105M025XTA
Package:
0805 (2012 Metric)
Datasheet:
TACR105M025XTA
Purchasing and Inquiry
TACR105M025XTA Overview
Equivalent series resistance (ESR), also known as internal resistance, is a value representing the loss of useful energy in a simple electronic circuit consisting of a resistor and an ideal (perfect) capacitor, and its resistance is 5Ohm.This capacitor has a leakage current of 500nA.In this capacitor's case, the dissipation factor 8 % represents the power loss caused by AC applied through it.An insulating oil's tan delta measures its electrical dielectric properties, and its tan delta is 0.08.
TACR105M025XTA Features
a leakage current of 500nA in this capacitor
the dissipation factor is 8 %
its tan delta is 0.08
TACR105M025XTA Applications
There are a lot of AVX Corporation TACR105M025XTA applications of tantalum capacitors.
  • Military / aerospace
  • Industrial control units
  • ABS
  • Avionics / military / space
  • Automotive ECU
  • Computer
  • Telecom infrastructure
  • General purpose
  • Airbag systems
  • Avionics,
Step5Bar-code shipping tag
TACR105M025XTA
    23 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    0805 (2012 Metric)
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Tantalum
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2008
  • Series
    TACmicrochip®, TAC
  • Size / Dimension
    0.079Lx0.053W 2.00mmx1.35mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    General Purpose
  • Pbfree Code
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    SMD/SMT
  • Type
    Molded
  • Capacitance
    1μF
  • Voltage - Rated DC
    25V
  • Depth
    1.35mm
  • Voltage - Rated AC
    25V
  • Case Code (Metric)
    2012
  • Case Code (Imperial)
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    5Ohm
  • Polarity
    Polar
  • Voltage
    25V
  • Leakage Current
    500nA
  • Tan Delta
    0.08
  • Dissipation Factor
    8 %
  • Manufacturer Size Code
    R
  • Height
    1.35mm
  • Height Seated (Max)
    0.059 1.50mm